Sveiko maisto virimo taisyklės

Žmogus yra gamtos dalis. Taigi jo maistas turėtų būti gamtos dovana – natūralūs, neperdirbti augalinės kilmės produktai. Kad Žmogaus organizmas normaliai funkcionuotų, sklandžiai ir lengvai vyktų medžiagų apykaitos procesai, reikia valgyti daug žalio ir trumpai virto maisto, mat 55°C temperatūroje žūsta pačios svarbiausios maisto medžiagos – enzimai, be kurių sutrinka virškinimas.

Žaliame maiste yra daug saulės energijos, kuri organizmui labai svarbi.

Taigi netradicinės kulinarijos taisyklų pamatas yra natūraliosios higienos komponentai.

Norėčiau trumpai apibūdinti šias taisykles:

Dienos racione turi būti 70 proc. vandeningumo (žalių vaisių, daržovių) ir 30 proc. koncentruoto maisto (gyvulinės kilmės produktų, tai, kas virta ir kepta).
Ruošiant maistą reikia laikytis produktų suderinamumo.
Virti bet kepti negalima aukštoje temperatūroje.
Negalima kepti riebaluose iki rusvos odelės.
Neleistinas dvigubas terminis maitos apdorojimas (pvz, kepti, po to troškinti).
Negalima išpilti daržovių, kruopų, ankštinių nuovirų, nes kartu išpilamos vertingos maisto savybės.
Negalima daug vartoti (iki 2 g per dieną) ir virti druskos – reikia ją dėti į jau paruoštą patiekalą.
Vietoj išvalytų baltų miltų siūloma vartoti rupiai maltų grūdų miltus arba natūralius grūdus.
Konditeriniais gardėsiais iš miltų, kiaušinių, cukraus ir riebalų galima pasimėgauti tik per šventes.
Vartokite tik natūralius prieskonius (iš daržovių, vaisių, žolių).
Nepatartina vartoti valyto cukraus, jį galima pakeisti sausais vaisiais, fruktoze, melasa, medumi.
Negalima valgyti karštesnio už kūno temperatūrą maisto.
Nemaišykite į patiekalus žalių vaisių (galima įpilti tik sulčių); vaisius reikia valgyti atskirai 0,5 val. prieš valgį.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šių taisyklių laikytis neįmanoma. Bet jai įsigilinsite ir gerai pamąstysite, kodėl reikia, bus nesunku.

Laikydamiesi šių taisyklių per trumpą laikotarpį pajusite tikrą maisto skonį ir suprasite jo poveikį sveikatai. Ypač tie, kurių sveikata silpna.

Žinoma, nepratarusiam žmogui iš pradžių toks maistas gali pasirodyti neįprasto skonio. Bet prie jo labai greit priprantama. Be to, taip maitinantis sutaupoma laiko, produktų ir pinigų. o svarbiausia – pagerėja sveikata – didžiausias mūsų turtas.

Papildomi faktai ir patarimai apie sveiką maisto ruošimą

Faktas: Tyrimai rodo, kad virškinimo fermentai (enzimai) pradeda prarasti savo efektyvumą esant aukštesnei nei 47°C temperatūrai, o tai gali apsunkinti maistinių medžiagų įsisavinimą. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl žalias maistas yra toks svarbus mūsų organizmui.

Patarimas: Kad išsaugotumėte maisto naudingąsias savybes, stenkitės virti ar garinti daržoves trumpai arba rinkitės lėtą virimą žemoje temperatūroje. Tai padės išsaugoti vitaminus ir fermentus, kurie yra būtini virškinimui.

Patarimas: Vietoj druskos naudokite natūralius prieskonius ir žoleles, pavyzdžiui, baziliką, čiobrelį ar česnaką. Jie suteiks patiekalams skonio ir padės sumažinti natrio suvartojimą, kuris gali prisidėti prie širdies ir kraujagyslių ligų rizikos.

Faktas: Kepimas aukštoje temperatūroje gali sukelti kenksmingų junginių, tokių kaip akrilamidas, susidarymą. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl sveikesni ruošimo būdai, tokie kaip kepimas orkaitėje, troškinimas ar garinimas, yra rekomenduojami.

Patarimas: Norėdami išlaikyti maisto skaidulų kiekį, rinkitės viso grūdo produktus, pavyzdžiui, rudus ryžius, kvinoją ar grikius, vietoj išvalytų baltųjų ryžių ir baltos duonos. Tai padės palaikyti sveiką virškinimą ir išvengti staigių cukraus lygio šuolių kraujyje.

Dažniausiai užduodami klausimai apie sveiką maisto ruošimą

1. Kodėl svarbu vengti aukštos temperatūros kepimo?
Aukšta temperatūra gali sukelti tam tikrų kenksmingų junginių, tokių kaip akrilamidas, susidarymą, kurie gali padidinti vėžio riziką. Todėl geriau rinktis žemesnės temperatūros ruošimo būdus, tokius kaip garinimas ar kepimas orkaitėje.

2. Ar tikrai būtina vengti druskos maisto ruošime?
Druskos vartojimas turėtų būti saikingas, nes per didelis jos kiekis gali padidinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką. Vietoj druskos galite naudoti natūralius prieskonius ir žoleles, kurios suteikia patiekalams skonio.

3. Kiek svarbu rinktis viso grūdo produktus?
Viso grūdo produktai yra turtingi skaidulų, kurios padeda virškinimui, mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir stabilizuoja cukraus lygį. Tai yra daug sveikesnis pasirinkimas nei perdirbti grūdų produktai.

4. Kaip išsaugoti vitaminus ruošiant maistą?
Geriausias būdas išsaugoti vitaminus – rinktis švelnius maisto ruošimo metodus, tokius kaip garinimas arba trumpos virimo trukmės metodai. Taip pat svarbu vengti per ilgo virimo ar kepimo, kuris gali sunaikinti naudingas maistines medžiagas.

5. Ar galima valgyti nevirtą maistą saugiai?
Daugelis žalių vaisių ir daržovių yra ne tik saugūs, bet ir labai naudingi. Tačiau svarbu laikytis higienos taisyklių – gerai nuplauti produktus ir, jei reikia, nulupti odelę, kad sumažintumėte galimų patogenų riziką.