Kriaušė nuo seno užėmė ypatingą vietą daugelyje kultūrų. Ji minima senuosiuose raštuose, o bėgant laikui pelnė pripažinimą ir dėl saldaus skonio bei teigiamo poveikio organizmui. Iš pažiūros paprastas, tačiau akiai patrauklus vaisius gali pasirodyti turintis daugybę paslapčių. Nors dažnam pirmiausia kriaušė asocijuojasi tik su maloniu skoniu, atidžiau įsižiūrėjus pamatysime, kad joje slypi naudingų savybių gausybė: subtili tekstūra, sodri spalva ir tuo pat metu didelis vitaminų bei mineralinių medžiagų kiekis.
Istorinė reikšmė ir kultūrinė svarba
Įdomu tai, kad prieš kelis šimtmečius kriaušė buvo laikoma delikatesu, prieinamu tik pasiturintiesiems, o šiandien, tapusi lengvai pasiekiama, ji dažnai nepelnytai užmirštama. Tačiau verta sugrįžti prie šių sultingų vaisių ir įtraukti juos į kasdienę mitybą, nes jų teikiama nauda ir malonus skonis gali nustebinti ne vieną.
Kriaušių įvairovė
Kriaušės yra įvairių skonių ir tekstūrų. Pavyzdžiui, kietesnės tekstūros „Conference” vertinamos dėl ilgaamžiškumo, kvapniosios „Williams” naudojamos sultims, desertams ar prabanga tviskantiems kepiniams, o azijietiškosios „obuolinės kriaušės” išsiskiria trapumu ir sultingumu. Be to, pasaulyje galima rasti retesnių veislių, tokių kaip „Forelle”, kurios pasižymi itin spalvinga žievele, ar „Comice”, žinomos dėl ypatingai saldaus ir kreminio minkštimo.
Nauda sveikatai
Kriaušių nauda sveikatai itin plati. Jose gausu skaidulų – vidutinė kriaušė gali turėti net apie 6 gramus maistinių skaidulų. Tai svarbu sklandžiai virškinimo veiklai, ypač jei norime palaikyti žarnyno sveikatą. Be to, kriaušės suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą ir tolygiai aprūpina energija, užkertant kelią staigiems cukraus šuoliams.
Kriaušėse taip pat rasime nemažai antioksidantų, pavyzdžiui, vitamino C ir vario. Jie padeda kovoti su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu ir stiprina imunitetą. Be šių medžiagų, kriaušės yra geras folio rūgšties ir mangano šaltinis. Folio rūgštis itin svarbi nėščioms moterims, nes padeda vaisiaus vystymuisi, o manganas prisideda prie stiprių kaulų ir antioksidacinės apsaugos.
Kriaušių panaudojimas virtuvėje
Atsiradus norui pasilepinti desertu, kriaušės suteikia plačias galimybes: prancūziški desertai su virintomis kriaušėmis raudonojo vyno sirupe, kriaušių pyragai su migdolais ar užkandžiai, kur saldus vaisius dera su mėlynojo pelėsio ar ožkos sūriu. Tokie deriniai ne tik gurmaniški, bet ir stebėtinai subalansuoti: švelni kriaušės nata puikiai sušvelnina intensyvų sūrio skonį, paversdama patiekalą gardžiu akcentu.
Įdomu tai, kad skirtingose pasaulio virtuvėse kriaušės naudojamos labai įvairiai. Azijietiškoje virtuvėje jos dažnai marinuojamos ir naudojamos kaip priedas prie mėsos patiekalų. Italijoje kriaušės derinamos su parmezanu ir balzaminiu actu, o Viduržemio jūros regiono patiekaluose dažnai kepamos su medumi ir graikiniais riešutais. Norintiems eksperimentuoti, verta išbandyti keptas kriaušes su žvaigždiniu anyžiumi ir gvazdikėliais arba paruošti šaltą kriaušių sriubą su kokosų pienu.
Kaip išlaikyti kriaušes šviežias?
Norėdami ilgiau išlaikyti kriaušių šviežumą, šiek tiek kietesnes laikykite kambario temperatūroje, kad sunoktų ir taptų saldesnės, o likusias – šaldytuve. Pravartu patikrinti, ar jos nepernoksta, mat per minkštos kriaušės greitai genda. Kadangi kriaušės yra ganėtinai vandeningos, jos mėgsta sausą aplinką, o tam, kad nepradėtų pelyti, svarbu jas laikyti švarias ir, jei reikia, nuplauti bei nusausinti.
Kasdienis vartojimas
Kriaušė gali tapti natūraliu būdu atsisakyti per saldžių užkandžių. Ji suteikia energijos be pernelyg didelio cukraus kiekio, o skaidulos palankiai veikia virškinimą. Dar įdomus faktas – kriaušės soduose auginamos jau tūkstančius metų, tapdamos ne tik įvairių tautų virtuvės dalimi, bet ir įkvėpdamos gastronominius šedevrus. Visgi net ir nesistengdami patirti gurmaniškų nuotykių, galime tiesiog dažniau per dieną suvalgyti kriaušę. Ji ne tik praskaidrins nuotaiką maloniu skoniu, bet ir papuoš mūsų organizmą doze naudingų mikroelementų.