Burokėlių sultys: pamirštas būdas pagerinti sportinius rezultatus

Nors sportinių papildų rinka yra nuolat auganti (amino rūgštys, baltymai, nootropikai, t.t.), dažnai esame linkę nepastebėti to, kas, rodos, guli po nosim. Turbūt sutiksite, kad įvairių augalų ir žolelių galios yra neišsemiamos, tad šiandien norėtume apžvelgti visų pamirštą augalą, natūralų „boosterį“ burokėlį ir kaip jis gali prisidėti prie kiekvieno iš mūsų sportinio rezultato pagerinimo.

Galimybė savo „performance‘ą“ pagerinti bent vienu procentu yra tai, ko ieško kiekvienas sportininkas. Nesvarbu ar esate profesionalas, ar mėgėjas, jei artėja diena, kai jums reikės „performinti“, turbūt sukate galvą, kas galėtų padėti tai padaryti bent šiek tiek geriau. Be abejonės, gero rezultato pagrindu visada išliks nuoseklus, kryptingas ir sunkus darbas ne tik treniruočių metu, bet ir už salės ribų, tačiau pagalvokite: kas būtų, jei varžybų dieną galėtumėte pasirodyti ne savo 100%, o 101%? Tokia galimybė yra, o tam pasiekti jums net neprireiks lankytis sportinių papildų parduotuvėje ir akylai skaityti cheminių medžiagų pavadinimus. Jei jūsų sporto šakoje dominuoja ištvermė, tokį efektą galėsite pasiekti išgėrę šviežiai spaustų burokėlių sulčių.

Turbūt nesuklysime jei jas pavadinsime „legaliu dopingu“, kurio veiksmingumas įrodytas mokslinių tyrimų. Tiesą sakant, burokėlių sultys laikomos vienu iš 5 100% veiksmingų maisto papildų, padedančių pagerinti fizinį atleto pasirodymą. Kodėl? Atsakymas gan paprastas. Burokėlių sultyse gausu nitratų, kurie virškinimo (šiuo atveju labai tinka posakis „virškinimas prasideda burnoje“, itin svarbų vaidmenį nitratų virškinime atlieka burnoje esančios bakterijos, tad sultis patartina gerti lėtai) yra paverčiami azoto oksidu (NO).

Tiesą sakant, burokėlių sultys laikomos vienu iš 5 100% veiksmingų maisto papildų, padedančių pagerinti fizinį atleto pasirodymą.
Į kraują patekęs NO skatina vasodiletaciją (kraujagyslių išsiplėtimą) ir taip padidina raumens gebą pasisavinti deguonį. Patekęs į raumens ląsteles NO pagerina mūsų „energijos gaminimo mašinų“, mitochondrijų, veiklą, bei skatina naujų mitochondrijų gamybą.

Ką visa tai reiškia? Tai reiškia, kad jūsų organizmas tą patį įkvėpto deguonies kiekį sugebės panaudoti kur kas ekonomiškiau, o to paties įkvėpto deguonies kiekio jums užteks didesniam fiziniam darbui atlikti. Tyrimai parodė, kad burokėlių sulčių vartojimas sportinį „performace‘ą“ gali pagerinti ~0,8%. Šis efektas gali būti pasiektas vienkartinio suvartojimo metu ~90 min. prieš varžybų pradžią ir tęstis ~150 minučių. Visgi, vienkartinis burokėlių sulčių suvartojimas nėra pakankamas visai jų teikiamai naudai gauti. Jei raumens geba pasisavinti deguonį padidėja net ir vienkartinio papildo suvartojimo metu, mitochondrijų gamybos paskatinimui šį papildą reikėtų vartoti 6 dienas.

Tyrimai parodė, kad burokėlių sulčių vartojimas sportinį „performance‘ą“ gali pagerinti ~0,8%.
Per dieną patartina išgerti apie pusę stiklinės burokėlių sulčių, jas galima skiesti su vandeniu ar kitomis sultimis. Daugiau nei pusė stiklinės sulčių suvartojimas abejotina ar suteiks papildomos naudos, bet žalos pridaryti tikrai gali (per didelis nitratų kiekis skatina vėžinius procesus), tad „daugiau – geriau“ taisyklė šiuo atveju tikrai negalioja.

Dėmesio! Išgėrus burokėlių sulčių neskubėkite valytis dantų ar skalauti burnos dantų skalavimo skysčiu. Taip leisite burnoje esančioms bakterijoms atlikti pirmąją nitratų virškinimo dalį.

Taigi, mieli, jei jūsų tikslas – kuo geresnis fizinis pasirodymas ištvermės varžybose, neskubėkite ieškoti „magiškų piliulių“. Vienas efektyviausių papildų – pasislėpęs laukia jūsų maisto prekių parduotuvėje ar mamos darže.

https://www.breakingfit.lt/

Cinamonas: Magiško Prieskonio Kelionė

Cinamonas: Magiško Prieskonio Kelionė

Cinamonas, šis egzotiškas prieskonis, mūsų kasdienėje virtuvėje atsirado ne vakar. Jo istorija siekia tūkstančius metų atgal ir yra glaudžiai susijusi su prekyba, karais ir netgi mitais. Šis kvapnus prieskonis yra gaunamas iš tam tikrų medžių žievės, kurie priklauso...

Alyvuogės: Senovės Maisto Paslaptis

Alyvuogės: Senovės Maisto Paslaptis

Alyvuogės yra vienas iš seniausių žinomų maisto produktų, kurie iki šiol išlieka mūsų lėkštėse. Jos yra giliai įsikabinusios į žmonijos istoriją ir kultūrą. Alyvuogių medžiai buvo auginami Viduržemio jūros regione daugiau nei 6000 metų. Senovės civilizacijos, tokiuose...

Šokoladas: Saldaus Malonumo Istorija

Šokoladas: Saldaus Malonumo Istorija

Šokoladas, šis dieviškas saldumynas, mūsų gyvenime atsirado ne iš vakar. Jo kelionė prasidėjo tūkstančiai metų atgal Mesoamerikos džiunglėse, kur augo pirmosios kakavos medžių šaknys. Pirmieji žmonės, kurie pradėjo naudoti kakavą, buvo priešistorinės Meksikos...

Avokadas: Maisto Produktas Su Įdomia Praeitimi

Avokadas: Maisto Produktas Su Įdomia Praeitimi

Kai paskutinį kartą valgėte avokadą, ar kada nors pagalvojote, kokia gali būti šio nuostabaus maisto produkto istorija? Na, avokado istorija yra tokia pat unikali ir įdomi kaip ir jo skonis. Avokado pėdsakai siekia net 10 000 metų atgal į priešistorinę Centrinę ir...

Ryžiai: Universali Maisto Paslaptis ir jos Reikšmė

Ryžiai: Universali Maisto Paslaptis ir jos Reikšmė

Ryžiai yra vienas iš svarbiausių pasaulio maisto produktų. Netgi Jungtinių Tautų Organizacija Maistui ir Žemės Ūkiui (FAO) 1966 metais paskelbė ryžius pasaulinio maisto simboliu. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia šis stebuklingas grūdas? Ryžių Kilmė ir Plitimas Ryžiai kilę...